Криптовалюти: види, подібності та розбіжності.

Види криптовалюти не були поняттям ще зовсім недавно, коли біткойн був запущений у 2009 році. Він не мав великої чи взагалі конкуренції в нещодавно випущеній сфері цифрової валюти і водомо про нього було трохи більше ниж ничого. Однак до 2011 року почали з’являтися нові типи криптовалюти, оскільки конкуренти прийняли технологію блокчейн, на якій була побудована біткойн, щоб запустити свої власні платформи та валюти. Раптом почалася гонка за створення більшої кількості криптовалют.

Сьогодні існують тисячі різних типів криптовалюти, і хоча кожна з них розроблена для надання якоїсь нової функції або функції, більшість з них засновані на принципах, подібних до тих, що створили біткойн:

  • Криптовалюти не випускаються, не регулюються та не підтримуються центральним органом влади, як-от банк.
  • Вони створюються за допомогою розподіленої книги (блокчейну) та співрозмовника.
  • Біткоїни та інші монети шифруються (захищаються) за допомогою спеціалізованого комп’ютерного коду, який називається криптографією.
  • Як активи криптовалюти, як правило, зберігаються в цифрових гаманцях, як правило, у блокчейн-гаманці, що дозволяє користувачам керувати своїми монетами та торгувати ними.

Станом на вересень 2021 року оцінки різних типів криптовалюти, якими ви можете торгувати, варіюються від майже 6 000 монет до понад 10 000 із загальною ринковою капіталізацією майже 2 трильйони доларів.

Які існують види криптовалюти?

Різні типи криптовалют зазвичай поділяються на одну з двох категорій:

  • Монети, які можуть включати біткойни та альткойни (криптовалюти, які не належать до біткойнів)
  • Токени, які є програмованими активами, які живуть у блокчейні певної платформи.

Хоча багато людей використовують слова криптовалюта, монети та токени як взаємозамінні, важливо зрозуміти, чим вони відрізняються один від одного, щоб отримати базове розуміння криптовалюти .

Монети проти токенів

Хоча монети та токени вважаються формами криптовалюти, вони виконують різні функції. Монети створені на власному блокчейні, і вони призначені як форма валюти. Наприклад, Ether (ETH) — це криптовалюта, заснована на блокчейні Ethereum.

КриптомонетиКриптотокени
Монети побудовані на власному блокчейніТокени випускають на сторонньому існуючому блокцейні
Монети призначені для використання як альтернатива державним валютамтокени можна використовувати в транзакціях з реальними предметами, такими як електрика, гроші, цифрові активи тощо
монета використовується як засіб обміну для цифрових платежівтокени дозволяють створювати та виконувати унікальні смарт-контракти.
Приклади монет:
Біткоін(ВТС)
Лайткоін(LTC)
Binance coin(BNB)
Polkadot(DOT)
Приклади токенів:
UniSwap(UNI)
Chainlink(Link)
Tron(TRX)
Порівняльна таблиця

Як правило, будь-яка криптовалюта на основі блокчейна, яка не є біткойном, називається альткоіном (докладніше про них нижче).

Токени також побудовані на існуючому блокчейні, але вони вважаються не валютою, а програмованими активами, які дозволяють створювати та виконувати унікальні смарт-контракти. Ці контракти можуть встановлювати право власності на активи за межами мережі блокчейн. Токени можуть представляти одиниці вартості — включно з реальними предметами, такими як електроенергія, гроші, очки, монети, цифрові активи тощо — і їх можна надсилати та отримувати.

Наприклад, BAT, або Basic Attention Token , побудований на платформі Ethereum і використовується в цифровій рекламі.

Що таке альткоїни?

Назва «альткоін» почалася як скорочення від « альтернативи біткоіну», і більшість альткойнів були запущені, щоб у певний спосіб покращити біткойн. Деякі приклади альткойнів включають: Namecoin, Litecoin, Peercoin, Ethereum і USD Coin.

Як і біткойн, деякі криптовалюти мають обмежену кількість монет, що сприяє створенню попиту та посиленню їхньої цінності. Наприклад, існує фіксована кількість біткойнів, які можна створити — 21 мільйон, за рішенням творця(ів) біткойнів.

Хоча більшість альткойнів побудовані на тій же базовій основі, що і біткойн, і мають деякі її характеристики, кожен з них пропонує інвесторам щось своє. Деякі альткоіни використовують інший процес для створення та перевірки блоків транзакцій. Деякі можуть запропонувати нові функції, як-от смарт-контракти або переваги, як-от нижча волатильність цін.

Токени

Токени зазвичай створюються та видаються через первинне пропозицію монет або ICO , дуже схоже на пропозицію акцій. Їх можна представити у вигляді:

• Жетони вартості (наприклад, біткойни)

• Жетони безпеки (які схожі на акції)

• Утиліти (призначені для певного використання)

Як і американські долари, токени представляють цінність, але самі по собі вони не зовсім цінні, точно так само вартість паперового долара може бути не 1 долар. Але токени можна використовувати в транзакціях для інших речей.

Токен відрізняється від монети тим, як він побудований в блокчейні існуючої монети, наприклад Bitcoin або Ethereum.

Роль майнерів у криптовалюті

Як саме ви отримуєте віртуальні руки до різних типів криптовалюти? Ви можете придбати його старомодним способом, купивши його на біржі, як-от Coinbase (або за допомогою облікового запису SoFi Invest®). Ви також можете торгувати криптовалютою на біржі на інші типи криптовалют (наприклад, використовуючи прив’язки для покупки біткойнів). Деякі блоги та медіа-платформи платять своїм постачальникам контенту криптовалютою.

Потім є шахтарі. Майнери зазвичай не платять безпосередньо за свою криптовалюту; вони заробляють його різними способами: наприклад, завдяки кропіткому, високотехнологічному процесу перевірки транзакцій у мережі блокчейн.

Звучить мило, але майнінг коштує недешево. Це вимагає потужного, дорогого обладнання та великої кількості електроенергії, і конкуренція може бути жорсткою.

Хард форки проти м’яких форків і чому вони важливі

Іноді криптовалюта — чи то біткойн чи альткойн — розривається. Концепція подібна до буквальної розвилки дороги, де ви повинні вибрати ту чи іншу сторону. Але з крипто-розділом все складніше (звичайно), оскільки в ньому задіяні вузли або комп’ютери, які зберігають, підтримують та перевіряють блокчейн. Також є хард-вилки і м’які вилки .

Простіше кажучи, форк створює розбіжність у протоколі блокчейну. Розвилка зазвичай відбувається, коли блокчейн потребує оновлення або оновлення; є докази злому або шахрайства; або досить велика група майнерів вирішує змінити протокол мережі.

Хард форки

Розробники можуть застосувати хардфорк з різних причин, наприклад, для виправлення ризиків безпеки, виявлених у старих версіях програмного забезпечення, для скасування транзакцій або додавання нових функцій. Наприклад, у вересні 2021 року блокчейн Cardano роздвоївся, щоб надати більше можливостей смарт-контрактів.

Деякі незабутні хардфорки включають кілька на платформі Bitcoin, які привели до створення нових криптовалют (наприклад, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold), і один на платформі Ethereum, який вирішив масове крадіжки криптовалют, скасувавши шахрайські транзакції на старому блокчейні шляхом форкування. щоб створити новий блокчейн.

Як правило, хардфорк вимагає від усіх майнерів платформи погодитися на нове оновлення, що фактично створює нову гілку блокчейну.

Софт форки

Софт форки відрізняються від хардфорків тим, що вони «сумісні зі зворотним зв’язком». Це означає, що зміна програмного протоколу робить недійсними лише раніше дійсні транзакції. Старі вузли все одно розпізнають нові блоки як дійсні.

Soft fork не вимагає оновлення вузлів для підтримки консенсусу, оскільки всі блоки з новими правилами soft forked-in також відповідають старим правилам, тому старі клієнти приймають їх.

Візуальне порівняння форків з сайту coinpost

Замість висновку

Варіант використання технології блокчейн і цифрових монет і токенів буде продовжувати розширюватися. При цьому загальне визнання цих активів зростатиме, підвищуючи їх вартість і корисність. Дізнавайтесь більше зараз аби бути обізнаними вчасно!