Як купити біткоін в Україні

Тож ви вирішили купити біткоін чи просто дослідити це питання перед тим як робити якісь кроки. Ок, давайте розбиратится шо воно таке та як його купити. Пропоную почати з того, де може зберігатись Біткоін після покупки, адже біткоін є цифровий актив і гаманці для нього потрібні не звичайні. 

біткоїн гаманець

Що потрібно мати, перед тим, як купити біткоін?

Біткоін – це цифровий децентралізовантй актив. Це означає, що для його зберігання не потрібна третя сторона, на кшалт Банку. Всі в системі знають, шо на вашому рахунку щось зберігається, і навіть знають з якого гаманця ці кошти надійшли, проте перевести ці кошти може лише власник ключа. Опис принципу роботи Біткоін мережі ми зробили окремо, а зараз давайте лише зафиксуемо один важливий момет – для збереження ваших монет вап потрібно знати лише айді вашого гаманця та секретну код, який дозволить доступ до вашого гаманця. Це є звічайні текстові данні и вони, як и будь які інщі текстові данні, можуть зберігатися на физичному носії, і саме тому ви можливо чули раніше історіі як хтось зберіг гаманець з тисячами биткоінів на флешці а потім забув про це і стер усе з неї. Звісно якщо ці ключі не були збережені в іншому місці – ваш гаманець безповоротно втрачено, адже немає централизованого органу на кшалт Банку, хто має доступ до вашого гаманця. Тож завжди майте копії таких важливих данних і краще в різних формах і відокремлено ключ від гаманця.

Одже залежно від типу доступу до нього, гаманець може бути холодним( не має з’єднання з інтернетом) чи гарячим( на кшалт мобільного, чи браузерного додатку) який може мати шифрування чи купу чого ще, проте завжди знаходиться на девайсі, який має доступ до інтернет. Обідва типи мають свої переваги та недоліки. Наприклад якщо ви постійно оперуєте криптоактивами та проводите купу транзакцій щодня – буде дуже не зручно працювати з холодним гаманцем. Так само не дуже гарна ідея зберігати купу грошей у мобільному додатку яким користуєшься постійно і в абсолютно різних мережах вайфай тощо.

Проте є ще третя форма зберігання яку варто оглянути – це зберігання на криптобіржі. Плюсом такого зберігання є те, що ви не виконуєте транзакції зі свого гаманця постійно, а лише одноразово переводите монети на біржу, чи взагалі купляєте їх там не маючи свого гаманця. В такій системі біржа має багато гаманців мінімум по одному на кожну монету що торгується на биржі. Ці гаманці зберігають грощі усих користувачів а сама біржа веде облік того, скільки монет і кому належать. Це дозволяє робити дуже швидкі транзакціі і не платити великі комісії щоразу як продаєшь чи покупаешь монету( проте мінімальні коміссії біржі всеж мають бо то бізнес). Тож якщо одного разу ти вирішив придбати биткоін на біржі, придбав, а потім ще раз,придбав наступного дня і так 7 раз протягом тижня, а вже після цього вирішив вівести на свій гаманеці – ти заплатиш не 7 комісій мережі Біткоін, а лише одну. Проте такий спосіб повністю знищуе децентралізованість, бо біржа в один день може бути зламана, чи трапляться технічні проблеми, і данні про те що ти володієшь монетами будут втрачені назавжди. Тож завжд є певні тонкощі, які потрібно враховувати і буде вам щастя.

Тож будемо рахувати що ми розібрались де і як можно зберігати біткоін( чи інщі криптовалюти). Давай тепер розберемося як їх придбати.

Пам’ятайте, що ви завжди можете купити частку біткоіна – незалежно від того, чи хочете ви почати з 10 доларів чи з 1000 доларів, вам не потрібно купувати весь біткойн відразу. Проте частіше за все, біржі мают мінімальний розмір операці( напр. min 10$ на Binance).

Де купити біткоін

Існує декілька способів придбати біткоін в Украіні сьогодні:

 1. Централізовані Криптобіржі
 2. Децентралізовані криптобіржі
 3. Обмінники

1. Купівля на централізованій біржі

Купівля на біржі є найрозповсюдженішим способом придбання криптовалют, оскільки може вважатися найбільш захищенним від шайхрайства способом придбання криптовалют. Біржа є власністю компанії і відповідно компаній забезпечує усі сертифікаці, захист, інтеграції. Власник біржі є також службою підтримки та арбитражем. Саме те що біржа регулюється кимось і означає, що вона є централізованою. Централізація не є причиною всього зла у світі як деякі кажуть, і дуже часто саме централізація допомагає уникнути краху. Проте існують і децентралізовані біржі, які за своїми функціями більш схожі на обмінники – про них поговоримо пізніше.

Тож спрощенно схема прибання криптовалют на централізованій біржі виглядає наступним чином:

 1. Вибір біржі
 2. Реєстрація
 3. Підтвердження особи KYC
 4. Поповнення біржі фіатними коштами( наприклад гривнею)
 5. Купівля криптовалюти на біржі
 6. Вивід криптовалюти з біржі на власний гаманець( опціонально)

Проте не всі кроки зрозумілі новачку, тож давайте розберемося що воно таке і з чим його їсти.

Вибір біржі криптвалют.

Коли мі обираємо біржу для купівлі криптовалюти( токенів/монет) зазвичай потрібно відповісти на наступні пітання:

 1. На скільки надійна ця біржа криптовалют та чи не є вона фейком? Надійність біржі напряму пов’язана з тим скільки вона витрачає на безпеку. Існує рейтинг надійності бірж у якому вивчається багато параметрів щоб зробіти висновок. Біржі ранжуються та оцінюються на основі трафіку, ліквідності, обсягів торгів і впевненості в законності повідомлених обсягів торгів. Звісно біржі з великими обсягами денних торгів матимуть значно вищі оцінки, що є мабуть основною причиною того, що Українські біржі не входять навіть до топ 100. Тож обираючи біржу завжди питайте себе – чи буду я зберігати кошти на біржі довгий час, і якщо відповідь “так” – обірайте биржу із топ 10. 
 2. Коміссії біржі за транзакції. Це пітання є менш важливи, проте ви повінні розуміти, що коміссі можут скласти левову частку транзакції у двох віпадках – супер малі транзакціі, та дійсно великі транзакці. При маліх транзакція можуть існувати фіксовані коміссії – наприклад 1$ за транзакцію, що при сумі транзакціі в 10$ – є суттевою її частиною. З великими сумамми ситуація трохи інакша. Якщо коміссія візуально низька( 0.5, 1, 1.5 або 2%) це не є суттево при транзакціі в 10$, проте якщо це 10 000$ – то вже інша справа, бо 0.5%=50$ а 2%=200$. Досліджувати тарифи бірж можно довго проте не забувайте що за запрошувальним посиланням зазвічай тарифи значно нижчі ніж при звичайній реєстраціі. Ось низка посілань для реєстраціі зі зниженними комісіями:
 3. Робота з доступним у вас фіатом. Гривня – це фіат, тобто звичайні централізовані кошти. Зазвичай біржі обовьязково працюють з фіатом, щоб розширити ринок користувачів, хто в перше працію з криптовалютою, чи просто мае збереження чи надходження в фіаті. Біржа може повністю підтримувати гривню і дозволяти обмінні операціі з нею а може в цілому підтримувати фиат але буде робити конвертацію у доллар при поповненні вашого біржевого гаманця. Ці біржі працюють з гривнею і мают торгові пари з гривнею:
 4. Наявність торгової пари. Це питання більше стосується придбання альткоінів, адже Біткоін є на усих біржах. Торгова пара, це коли ві маєте на рахунку одну валюту чи криптовалюту, і біржа пропонує обмін саме наявніх у вас активів на цікаву вам монету. Існую парі Біткоін/Гривня(BTC/UAH) – тобто ви можете обміняти напряму один актив на інший. Проте буває таке що біржа не має пари цікавої вам монети з гривнею – наприклад має лише BTC/USD чи BTC/USDT, тож ви маєте провести попередньо обмин гривні на доллар, а вже потім доллар на біткоїн. Тож будьяка біржа має пари з біткоіном проте наступні мають пари BTC/UAH: Binance, Okx.com, KuCoin, Kuna.io, QMall

Реферальна программа від біржі Байненс

Вікористовуючи це посілання для реєстрації ви отримаете знижку на транзакції на біржі та ваучер на 100 USDT якщо поповните свій рахунок від 50$ у перщі 14 днів після реєстрації:

Реферальне посілання

Також ви повинні бути готові, що багато бірж в силу великої захищенності від ботів та криміналу вимагають проходити KYC – процесс ідентифікації користувача. Ми писали чому це важливо тут.

Тож після того як ви вибрали для себе біржу, зареєструвались, та пройшли KYC( проте інколи це не обовязково для покупки активів але буде потрібно на стадії їх виводу), вам потрібно поповнити свій рахунок на біржі. Для цього також є декілька способів. 

 1. Поповненя карткою банку. Зазвичай кошти опиняться на вашому внутрішньому рахунку біржі у тій самій валюті що і на ващій картці( якщо вона ця валюта підтримується біржею) або конвертована у $. Як результат – у вас на рахунку буде гривня – UAH( якщо біржа підтримує таку валюту фіату), або доллар США.  
 2. P2P обмін. Це цікавий механізм обміну між юзерами. Зазвичай один юзер має на біржі якусь монету, проте йому потрібні кошти на картці чи іншому платіжному сервісі на кшалт PayPal тощо. Біржа виступає в цьому обміни гарантом. Коли ви розпочинаєте обмінну операцію – біржа блокує необхідну кількість коштів на рахунка вашого опонента. Далі ви переводите грощі вашому опоненту на картку тощо і після підтвердження з боку опонента що він отрімав кошти – біржа зараховує вам на ваш рахунок у біржі монети які вам були потрібні. 
 3. Перевод стейбл коінів. Цей варінт також займає суттєве місце адже не всі біржі підтримуют гривневі поповнення чи Р2Р обмін підтримує обмін на гривню. У такому віпадку вам потрібно придбати один із стейблкоінів на сервісі сторонньому сервісі обміну а вже потім перевести на гаманець біржі. Одним з відомих в україні сервісів є Exchange Sumo. Цей сервіс консолідуе обмінки що працюють з гривневими платежами, тож вам залишається лише указати гаманець біржі абі придбані стейбл коіни було відправлено туди. Взагалі якщо у вас є наймір придбаті біткоін то на Exchange Sumo можна придбати і його, проте це буде дорожче ніж на біржі приблизно на 1-5%. На обмінниках частіше а все можн навіть зразу купити біткоін без зайвих дій, проте ця операція трохи складніша ніж просто перевод коштів тож краще робіти перевод біткоіна з біржі.

Після того як ви поповнили ваш рахунок, на деяких біржах ващі кошти попадуть до спеціального проміжного рахунок вашого профілю який потрібен для подальшого розподілення коштів всередині вашого рахунку. Такий проміжний рахунок є не на всіх біржах проте ви не повині панікувати якщо після поповнення не можете одразу купувати біткоін, вам просто потрібно перемістити кошти на операційній рахунок. (Це зроблено задля того, щоб захистити вас від випадковіх покупок, адже на біржах є опція “купити на весь залишок” і ви можете віпадково купити на більше ніж сподівались.)

Приклад проміжного рахунку на біржі Binance

Далі, після того як кошти з’явились на спотовому рахунку ви готові придбати біткоін! Тож заходимо у спотову торгівлю біржі( покажу на прикладі binance).

Залежно від того, які саме кошти на вашому рахунку, потрібно вібрати необхідну пару для торгівлі: BTC/UAH, BTC/USD, BTC/USDT, BTC/USDC. Тож якщо ви працюєте з гривнею через українські біржі – вам потрібно шукати пару біткоїн – гривня( BTC/UAH) чи пару з тією валютою яка у вас в наявності.

Майте на увазі, що біжі пропонують спотову торгівлю( коли для покупки вікористовуються лише ваші кошти) а також торгівлю з плечем( до ваших коштів додаються кошти біржі помножені на Х2, Х3…Х125) проте лише перший тип означає покупку криптовалюти.

Тож далі обираємо спотову торгівлю і переходимо до терміналу.

Обіраємо спотову торгівлю на прикладі біржі Binance

Далі, в залежності від того, що ви маєте на рахунку Гривню(UAH) чи USDT – обираєте відповидну валюту у блоці вибору пари. Також можна просто ввести у пошуку BTС/UAH чи BTC/USDT і вибрати пару.

Обираємо необхідну пару для купівлі. На прикладі Binance

Після цього у вас відкріється термінал з необхідною вам парою. Давайте припустимо що ми поповнили наш рахунок гривнею і вибрали пару BTС/UAH. Після цього ми повністю готові щоб купити біткоін. На єкрані терміналу необхідно вибрати тип купівлі “Маркет”. Це означає що ми будемо купляти по теперішній ціні на ринку, доки не купипу необхідний нам обсяг. За замовчуванням в терміналі обраній тип купілі “Ліміт”. Якщо ви забудете перемкнути на Маркет і натисните “Купити BTC” у цьому режимі – ви розмітите ордер на купівлю. Це трохи інший тип купівлі, який віконається лише тоді коли ціна буде точно такою як у вашому ордері. Може бути таке, що ваш ордер довго не буде виконаний оскільки наприклад ціна росте в данний час. Тож за наших цілей краще використовувати лише “Маркет” адже купівля буде виконана одразу. Після вибору Маркет ви можете вказати сквльки саме біткоіна ви хочете придбати. Ві можете вказати або скільки конкретно біткоіна, або на яку сумму, або на скільки процентів доступного депозиту ви хочете купити. Після того як ви вібрали необхідну кількість і коштів у вас достатньо – тисніть Зелену кнопку “Купити BTC” – Все! ви маєте на рахунку біткоіни( чи то якусь його частину)

Купівля біткоіна за гривні на біржі Binance
Купівля біткоіна за гривні на біржі Binance

Далі ви можете зберігати ваші криптовалюти на рахунку біржі чи вивести їх на свій персональній гаманець. Для другого натисніть кнопку “Гаманець” – виберіть “Фіат і спот”. Далі на сторінці гаманця для більш легкого пошуку введіть BTC у рядку пошуку і в результатх пошуку ви побачите наявні біткоіни у вашому гаманці.

Перевірка балансу у біржі Binance
Перевірка балансу у біржі Binance

Може бути, що там буде вказано нульовий залишок, але якщо ви думаєте що ви купували – перевірте чи не встановили ви лімітний ордер замість того, щоб купити за Маркетом. Якщо ви розміщуєте лімітний ордер – кошти на вашому рахунку блокуються щоб виконати цей ордер. Тож для розблокування коштів – поверніться до вкладинки “Торгівля”-“Спот” та у самому низу сторінки – знайдить блок відкритих ордерів. Можливо там буде ваш ордер на купівлю біткоіна. Тож просто видаліть його кнопкою зліва навпроти і ще раз виконайте покупку, проте цього разу – обравши “Маркет”

ордер на покупку біткоін
Ордера на покупку чи продаж криптовалюти

Припустимо, що вам вдалося купити Біткоін і ви вирішили не зберігати його на біржі а вивести на свій гаманець. тож вам потрібно натиснути Зняти як на передостанньому скриншоті і тоді ви опинитесь на наступній сторінці:

Виводимо біткоін з біржі Binance
Виводимо біткоін з біржі Binance

Все. Далі вам залишаться чекати на завершення переводу( подеколи це може займати навіть добу проте частіше за все до 60 хв).

2. Купити Біткоін на децентралізованій криптобіржі.

Тож як ще можна купити біткоін в Україні, проте не користуючись Централізованою біржею?Взагалі то це дуже рідки кейс коли так роблять, бо децентралізовані біржі більше створені для торгівля альткоінами. Проте прикладом децентралізованної біржі можно взяти dYdX. Це децентралізована біржа яка дає змогу придбати біткоін безпосередньо у власника. Інтерфейс залишається дуже схожим на звичайну біржу, проте технологія роботи зовсім інша.

Інтерфейс біржі dYdX
Інтерфейс біржі dYdX

Для нового користувача робота з децентралізованою біржою буде трохи складнішою ніж робота зі звичайною, адже для цього буде потрібно мати єлектронний гаманеці Web 3.0 на кшалт MetaMask тощо. Та купити за гривню також не вдасться, адже такої торгової пари тут просто не має( і не може бути). Тож пропоную цей способ залишити леше досвідченим.

3. Обмінники

Ми вже згадували вище агрегатор обмінників Exchange Sumo – він дуже гарно справляється з місією підбору найліпшого обмінного курсу гривні до USDT, проте він також може бути вікористаний для прямої купівлі біткоіна за гривню.

Обмінник криптовалют

Червоним вказано що саме по рібно обрати для пошуку обмінників, а праворуч результат пошуку. Кожет зі списку праворуч – є обмінником. У всіх різні інтерфейси тощо. Проте завжди пам’ятайте що перевод біткоіна це довга історія і будьте обережні з шахраями. Ніколи не підтверрджуйте операцію якщо не перевірили рахунок самі. Ми всеж рекомендуємо вікористовувати перший спосід обміну і купівлі біткоіну, адже централізована біржа буде завжди вашим гарантом.