Чому біткойн щойно досяг історичного максимуму

Біткойн повертається — і цінніший, ніж будь-коли.

5 березня криптовалюта біткоін перевищила 68 900 доларів, що є найвищою ціною за 15-річну історію. Ця новина з’явилася менш ніж через два роки після жорстокого криптокриптографічного обвалу, який випарував мільярди доларів і завершився кримінальними вироками титанів галузі. Сем Бенкман-Фрід і Чанпен Чжао. Після падіння FTX Bankman-Fried у листопаді 2022 року біткойн опустився нижче 17 000 доларів.

Більшість аналітиків не здивовані таким відскоком: біткойн давно зростав і падав у нестабільних циклах. Але вони розділилися щодо того, що означає зростання цін у майбутньому. Крипто-ентузіасти стверджують, що зростання біткойна є ознакою його нової зрілості та потужності. Скептики стверджують, що мізерні фундаментальні показники лежать в основі нещодавнього зростання біткойна, і що його успіх є лише побічним продуктом більшої глобальної історії. Відразу після свого рекордного максимуму біткойн знову впав до 61 000 доларів у вівторок вдень.

Ось деякі з ключових факторів, що впливають на рекордний момент біткойна.

Біткойн рухається, як і інші ризиковані активи

Біткойн був розроблений як альтернатива традиційній системі фінансування, в якій люди могли б надсилати гроші по всьому світу без посередників. Але протягом останніх кількох років біткойн значною мірою отримав свою вартість відповідно до ширших макроекономічних тенденцій. Зокрема, біткойн розвивався як спекулятивний актив: високоризикований клас інвестицій, які привертають інтерес через свій потенціал значного зростання, на відміну від їх основної корисності. Коли відсоткові ставки знизилися під час пандемії, що дозволило людям легше позичати та інвестувати гроші, біткоін процвітав. Коли процентні ставки піднялися на найшвидший темп за чотири десятиліття після вторгнення Росії в Україну та зусиль центральних банків по боротьбі з інфляцією біткойн знову впав.

На початку 2024 року процентні ставки залишаються високими. Але Федеральна резервна система запропоновано в грудні що він припинить підвищення ставок і запровадить скорочення цього року. Відтоді почалася інфляція повільно знизився, і американська економіка працює краще, ніж очікувалося, додають роботодавці США 353 000 робочих місць у січні, при цьому зростає і заробітна плата. Ці фактори підвищують ймовірність того, що інвестори будуть готові витрачати гроші на ризиковані активи. «Усі ці речі створюють середовище, в якому більш спекулятивні активи з менш певним майбутнім можуть знову почати працювати добре», — каже Крейг Ерлам, старший ринковий аналітик OANDA.

Біткойн здобув ключові перемоги в сфері регулювання

Зростанню біткойна сприяли судові перемоги проти одного з головних ворогів криптовалюти: Комісії з цінних паперів і бірж США. Урядове агентство вже давно скептично ставиться до крипто і порушило багато справ проти криптокомпаній, які, на його думку, діяли незаконно. Але суддя став на бік однієї з цих компаній, пульсація, минулого липня. Через місяць це рішення ухвалив федеральний апеляційний суд у Вашингтоні SEC помилилася щоб заблокувати зусилля криптокомпанії, яка намагається створити біткойн ETF або біржовий фонд: інвестиційний механізм, який дозволяє звичайним інституційним інвесторам робити ставки на ціну біткойна на популярних торгових платформах, таких як Nasdaq, без необхідності купувати сам біткойн.

Після цього рішення SEC не мала іншого вибору, окрім як змінити курс. У січні дев'ять біткойн-ETF вийшли на ринок, що призвело до більш ніж 4 мільярди доларів у торгівлі у перший день їхньої доступності.

«У нас було таке уявлення, що уряд більш-менш збирається знищити індустрію: заштовхнути її під поверхню», — каже Хасіб Куреші, керуючий партнер компанії Dragonfly, що займається венчурним капіталом у сфері криптовалют. «І це не спрацювало».

Біткойн-ETF не тільки дали криптоентузіастам моральну перемогу, але й привернули до себе фінансових важковаговиків. ETF від BlackRock, найбільшого в світі управляючого активами, виступив особливо добре, надаючи престиж нестабільному активу. Куреші каже, що нинішній крипто-вибух був спричинений здебільшого традиційними інституціями, такими як BlackRock, тоді як попередній зростання в 2021 році був спричинений дрібними повсякденними інвесторами. Ця різниця допомагає пояснити, чому може здатися, що загальний інтерес до біткойнів нижчий, ніж три роки тому.

«Ознаки повного бичачого ринку, орієнтованого на роздрібну торгівлю меми монети накачування та зростання Coinbase в App Store — тільки починають проникати в картину того, як торгують криптовалютою», — каже Куреші.

Але тенденція, коли великі інституції ведуть зростання цін, викликає занепокоєння криптоскептиків. «Участь традиційних і надійних фінансових компаній, таких як BlackRock і Fidelity, створює не лише хибний комфорт, але й певний рівень легітимності», — каже Денніс Келлехер, співзасновник групи захисту фінансових реформ Better Markets. «Фінансові компанії взяли участь у масштабній маркетинговій кампанії, яка тільки розпочинається, і відкрили новий гігантський пул інвесторів на Мейн-стріт».

Але біткоіни все ще не використовуються як валюта

Ціна біткойна, якою б високою вона не була, насправді не означає, що біткойн став більш корисним для повсякденних транзакцій або більш широко прийнятим для платежів після його краху 2022 року.

Наприкінці 2023 року криптоаналітична компанія Chainalysis виявила що масове впровадження криптовалюти в усьому світі значно знизилося порівняно з максимумами 2021 року. DeFi, або децентралізовані фінанси, як і раніше в основному використовується спекулянтами з високим ризиком на відміну від більш приземлених, повсякденних фінансових послуг. А Сальвадор, який став першою країною, яка зробила біткойн законним платіжним засобом у 2021 році, відчуває труднощі з прийняттям: вивчення виявили, що близько 88% сальвадорців не користувалися ним у 2023 році, а МВФ рекомендований що країна скасує статус біткойна як законного платіжного засобу.

Детальніше: Сальвадор робить ставку на біткойн, щоб змінити бренд країни — і зміцнити владу президента

«З точки зору фактичних випадків використання в реальному житті, я не відчуваю, що щось змінилося після його піку», — каже Ерлам. «Все це віра в те, чим може стати продукт на відміну від того, що він пропонує зараз».

Куреші стверджує, що такий тип мислення недоречний. «Ідея про те, що біткойн — це глобальна платіжна система, більш-менш зникла», — каже він. «Усі люди, які тримають ETF, голосують своїми грошима за те, що ця річ схожа на золото: що правильний спосіб думати про це — купити його та тримати».

Ерлам і Куреші також розходяться в думках щодо впливу, який зростання ШІ може мати на біткойн. Ерлам стверджує, що ШІ поглине велику частину кисню біткойна. «Тепер акції штучного інтелекту можуть зрости з 20 до 50 до 100 доларів США за короткий проміжок часу, і ці спекулятивні інструменти мають як практичні приклади використання, так і потенційно величезну прибутковість», – каже він. «Якщо ми почнемо спостерігати все більше випадків використання ШІ, це буде цікавий тест для біткойна».

Куреші не погоджується. «Це все одно, що сказати: «Якщо ця машина швидка і ця машина швидка, то перша машина вже не швидка», — каже він. «Фінансові ринки працюють не так».

Аналітики вважають, що цей рекорд є лише початком нового циклу

Як Куреші, який є частиною криптоіндустрії, так і Денніс Келлехер, затятий скептик, вважають, що біткойн продовжить зростати в ціні протягом наступного року. Біткойну ще не вдалося досягти «хілвінгу» — механізму, вбудованого в біткойн, який має на меті зробити валюту дефіцитнішою і, отже, ціннішою. Розділи біткойна вдвічі відбуваються приблизно кожні чотири роки, наступний – у квітні. За кожним із трьох попередніх халвінів супроводжувалися значні стрибки ціни біткойна, що спонукало людей вірити, що те саме повториться знову.

Оскільки біткойн є спекулятивним активом, позитивні настрої навколо нього мають тенденцію до зростання. Якщо люди вірять, що халвінг збільшить ціну біткойна, тоді вони можуть купувати його більше, що насправді може призвести до стрибка ціни: самозміцнювана динаміка, у якій віра втілюється в реальність.

«Ми тут лише на початку, зважаючи на те, скільки грошей все ще залишається на узбіччі як роздрібної торгівлі, так і установ», — каже Куреші.

Але Келлехер непокоїть саме самопідсилювальну динаміку та послаблення правил. Щоразу, коли криптовалюта зростала, вона знову падала. Келлехер зазначає, що під час останнього криптографічного краху майже не було зараження решти фінансової системи, оскільки регулятори тримали криптоіндустрію на відстані витягнутої руки. «Протягом наступних місяців і років ми побачимо посилення взаємозв’язків із ядром фінансової системи», — каже він. «Тож питання полягає в тому, наскільки широкими будуть зв’язки? І чи обвал криптовалюти зруйнує фінансову систему так само, як похідні інструменти зруйнували фінансову систему в 2008 році?»

Source link

Поділіться своєю любов'ю