Ціна біткойна стрімко зростає. Що буде далі?

На короткий момент кожен, хто володів біткойном, заробив на ньому гроші. 5 березня криптотокен піднявся до історичного максимуму трохи вище 69 000 доларів США — рівень, який обов’язково порадує крипто-натовп, який любить меми, — перш ніж трохи впасти. Цей рекорд завершив дивовижне повернення з похмурих днів листопада 2022 року, коли підвищення процентних ставок нищило бажання ризикувати, а FTX, криптовалютна біржа, щойно збанкрутувала. Купівля біткойнів на таких біржах здавалася не більш ніж веселим і новим способом бути пограбованим.

ПРЕМІУМ
(ФАЙЛИ) Фізичні імітації біткойнів зображені у відділенні криптовалютної біржі біля Гранд базару в Стамбулі, 20 жовтня 2021 року. (Фото Ozan KOSE / AFP)(AFP)

На короткий момент кожен, хто володів біткойном, заробив на ньому гроші. 5 березня криптотокен піднявся до історичного максимуму трохи вище 69 000 доларів США — рівень, який обов’язково порадує крипто-натовп, який любить меми, — перш ніж трохи впасти. Цей рекорд завершив дивовижне повернення з похмурих днів листопада 2022 року, коли підвищення процентних ставок нищило бажання ризикувати, а FTX, криптовалютна біржа, щойно збанкрутувала. Купівля біткойнів на таких біржах здавалася не більш ніж веселим і новим способом бути пограбованим.

Біткойн навряд чи росте окремо: усе йде вгору. Фондові ринки в усьому світі близькі до рекордних значень. Так само ціни на золото. Навіть ціни на облігації зростають після жалюгідного дворічного періоду. Каталізатором є поєднання ажіотажу щодо штучного інтелекту, радості від стану світової економіки та очікування більш м’якої монетарної політики.

Тим не менш, біткойн працює краще, ніж більшість активів. 10 січня Комісія з цінних паперів і бірж, американський регулятор, схвалила заявки 11 інвестиційних компаній, включаючи BlackRock і Fidelity, на створення біткоін-біржових фондів (ETF). Це полегшує звичайним інвесторам купівлю криптовалюти. Замість того, щоб створювати обліковий запис на спеціалізованій біржі, створювати крипто-гаманець, здійснювати банківський переказ і потім, нарешті, купувати біткойни, тепер люди можуть просто увійти до своїх брокерських рахунків і придбати ETF. Активи в десяти найбільших біткойн ETF зараз становлять близько 50 мільярдів доларів. І ця діяльність, здається, самопідсилюється: чим більше грошей вливається, тим вище ціна, чим більше людей балакають про біткойн ETF, тим більше грошей надходить і так далі, і так далі.

Bitcoin існує вже 14 років. Елегантний механізм, за допомогою якого він перевіряє себе та збільшує пропозицію, ніколи не був зламаний, а це означає, що токен нікуди не дінеться. Однак тепер очевидно, що він має досить обмежене використання для платежів, оскільки його обмежують як висока вартість, так і низька швидкість транзакцій. Ті, хто намагається створювати програми на основі блокчейнів, також не роблять цього за допомогою біткойнів. Зі створенням ETF майбутнє біткойна виглядає як інвестиційний актив і не більше. Отже, як виглядатиме його прибуток після цього початкового сплеску інтересу?

Було б нерозумно робити екстраполяції з усієї історії Bitcoin. За останні 14 років криптовалюта перетворилася з нішевої ідеї кіберпанку в щось, що наближається до основного фінансового активу. Проте останні зміни цін можуть дати деякі підказки. Їм є два пояснення. Одна з них полягає в тому, що покупки — це в основному широка ставка на технологічний прогрес із варіаціями, які відображають перспективи самої криптовалюти. Наприклад, навіть коли акції технологічних компаній зросли в середині 2021 року, біткойн впав після того, як Ілон Маск опублікував негативні твіти про криптовалютні платежі. Ціни також знизилися наприкінці 2022 року, навіть коли фондові ринки зростали через крах FTX.

Інша теорія полягає в тому, що біткойн є різновидом цифрового золота. Зрештою, пропозиція за своєю природою обмежена, так само як пропозиція золота обмежена кількістю металу в землі. Жоден актив не приносить дохід і не приносить прибутку. Ця теорія втратила прихильність у 2021 і 2022 роках, коли інфляція різко зросла, а біткойн обвалився, але минулого року криптовалюта знову зрівнялася з золотом.

Можливо, обидві теорії містять елементи істини. Гібридний актив tech-stock-crypto-vibes-gold-bet може бути корисним навіть у пішохідних портфелях, особливо якщо він лише певною мірою корелює з іншими активами, якими може володіти інвестор. Диверсифікація між некорельованими активами є основоположним принципом управління портфелем. Перерозподіл, скажімо, 1% фонду на біткойн буде хеджуванням із низькими ставками.

Якщо інвестори погодяться на цей аргумент, ціна біткойна, швидше за все, ще деякий час зростатиме. Що станеться тоді, коли завершиться перехід криптовалюти на стандартний фінансовий актив? Припустімо, що біткойн додано до більшості портфелів інвесторів. Крім того, припустімо, що криптотехнологія насправді не прижилася. У цьому світі прибуток біткойна, ймовірно, справді нагадує прибуток золота: його є фіксована кількість, і його ціна в довгостроковій перспективі зростатиме приблизно відповідно до запасу грошей. Це означає стабільні однозначні прибутки. Створення біткойн-ETF, можливо, спричинило шалену кількість вражаючих прибутків, але майбутнє, яке воно передвіщає, може бути повільнішим і стабільнішим.

Виправлення (7 березня 2024 року): ми помилково заявили, що 10 січня Комісія з цінних паперів і цінних паперів схвалила заявки десяти інвестиційних компаній на біткойн-ETF. Правильне число 11. Вибачте.

Щоб отримати більше експертного аналізу найбільших історій з економіки, фінансів і ринків, зареєструйтеся на Гроші вирішують всенаш щотижневий інформаційний бюлетень лише для передплатників.

© 2023, The Economist Newspaper Limited. Всі права захищені. З The Economist, опубліковано за ліцензією. Оригінальний вміст можна знайти на www.economist.com

Source link

Поділіться своєю любов'ю