Катастрофічний рік, який побачив небагато переможців серед моря переможених

2022 рік мав стати роком, коли криптовалюта стала мейнстрімом, оскільки значна частина традиційних фірм венчурного капіталу робила значну ставку на екосистему в 2021 році. Однак, з однією катастрофою за іншою, 2022 рік виявився катастрофічним для крипто-екосистеми, що зароджується. Деякі з найвідоміших імен, які рекламувалися як ключові для розвитку крипто-екосистеми, виявилися оркестровами її найгіршого року за останній час.

Тим не менш, чимало головних героїв підійшли до цієї нагоди. Ці переможці довели, що криптовалюта — це не лише кілька обраних осіб і компаній, а динамічна екосистема, яка може пережити значні невдачі.

Почнемо з деяких із найбільших переможців крипто-екосистеми у 2022 році. Список включає окремих осіб, компанії та анонімні групи, які працюють для покращення галузі.

Переможці

У рік, коли екосистема Terra, FTX і Three Arrows Capital зазнали краху на мільярди доларів, важко визначити переможців. Однак криптовалюта вже стикалася з ворогами, і 2022 рік нічим не відрізнявся. Рік отримав кілька позитивних результатів, незважаючи на розпад кількох централізованих установ.

Леджер і Трезор

Коли Сатоші Накамото створив біткойн (BTC), основна ідея полягала в тому, щоб надати людям фінансовий суверенітет, що зробило б їх менш залежними від централізованих посередників.

Натисніть «Зібрати» під ілюстрацією вгорі сторінки або перейдіть за цим посиланням.

Завдяки пропозиціям вигідних відсоткових ставок на прибуткові продукти та послуги з торгівлі деривативами більшість користувачів крипто вважали за краще зберігати свої криптоактиви на централізованих біржах. Однак ці вигідні пропозиції стають кошмаром, коли мільйони клієнтів втрачають свої кошти внаслідок колапсу централізованої біржі.

Під час краху FTX криптоінвестори втратили довіру до централізованих бірж. Постачальники апаратних гаманців, такі як Ledger і Trezor, виграли від того, що інвестори змінили свою поведінку в бік самостійної опіки.

До грудня послуги самостійного зберігання та апаратні гаманці стали кращим вибором для багатьох. Після краху FTX Trezor побачив a Зростання продажів і доходів на 300%. і Леджер побачив це найбільший день розпродажу.

Білі хакери

Крипто-екосистема є відносно новою, і існує кілька таких випадків використання децентралізовані фінанси (DeFi) знаходяться на ранній стадії розробки. Це робить його схильним до помилок і експлойтів. За даними DefiLlama, у 2022 році використання протоколів DeFi склало майже 5,93 мільярда доларів

Загальна вартість зламаних протоколів DeFi (у доларах США) у 2022 році. Джерело: DefiLlama

Однак цифри були б набагато вищими, якби не хакери з білими капелюхами. Ці білі капелюхи повернули мільйони доларів у вигляді вкрадених коштів і повідомили про помилки безпеки, які могли призвести до нових експлойтів. Постачальник послуг безпеки Immunefi стверджує, що запобіг крадіжці лише криптоактивів на 20 мільярдів доларів завдяки своїй програмі винагород за помилки для хакерів.

Хоча багато проектів, як правило, ігнорують «білі капелюхи», 2022 рік показав, що краще виплатити мільйони винагород за помилки, ніж втратити мільярди на експлойти.

Прив’язати

Серед хаосу 2022 року Tether (USDT) стейблкойн успішно пройшов крізь уламки краху Terra та FTX.

Ціна та обсяг USDT на 1-річному графіку. Джерело: CoinMarketCap

Централізований стейблкоїн був в авангарді коментарів критиків протягом усього часу його існування. Коли рідний стейблкоїн Terra припинив прив’язку, ходили чутки про вплив Tether на приречену екосистему.

Однак USDT вдалося подолати страх, і протягом 2022 року це значно зменшив його летючий вплив. Фірма також зобов’язався припинити видачу коштів зі своїх резервів і поставити крапку на всіх страхах, невпевненості та сумнівах, або FUD.

пов’язані: Різдвяний обідній стіл: що розповісти своїй родині про те, що сталося в криптовалюті цього року

З часом Tether став більш прозорим, 82% його резервів припадає на ліквідні активи. Фірма мала загальні активи $68,06 млрд на кінець третього кварталу, перевищивши його загальні зобов’язання на 67,8 мільярда доларів.

Невдахи

У 2022 році криптоекосистема зазнала багатьох програшів, а Сем Бенкман-Фрід першим заслужив згадку. Колишній генеральний директор криптобіржі FTX розпочав 2022 рік із статками 20 мільярдів доларів. Менш ніж за рік ці капітали зникли, і Бенкман-Фрід тепер є випущений під заставу за ймовірну крадіжку коштів клієнтів і вчинення шахрайства з цінними паперами. Співзасновник Terra До Квон, останнім відомим місцезнаходженням була Сербіятакож входить до списку.

TerraUSD

Алгоритмічні стейблкойни були новою, багатообіцяючою концепцією під час бичачого ринку. Завдяки цьому ажіотажу екосистема Terra досягла нових вершин. Однак помилковий дизайн TerraUSD (UST), тепер відомого як TerraClassicUSD (USTC), якому сприяло необачне прийняття рішень Квон, призвело до його остаточного падіння. Невдача рідного стейблкойна Terra також зіпсувала концепцію алгоритмічних стейблкойнів, попередження регуляторів їх.

FTX, Сем Бенкман-Фрід, Tether

Крах UST знищив капітал інвесторів на суму 40 мільярдів доларів і спричинив зараження, яке вразило майже півдюжини інших криптокомпаній, які були піддані Terra. Незважаючи на те, що багато компаній і осіб можуть потрапити до списку програшів, руйнування UST Terra стало каталізатором, який призвів до нових потрясінь у 2022 році.

Alameda Research, FTX і централізовані біржі

На початку 2022 року FTX оцінювали в 32 мільярди доларів, тоді як її дочірня компанія Alameda Research похвалилася власною оцінкою в кілька мільярдів доларів. Однак, Листопадовий банкнот на FTX незабаром перетворився на банкрутство. Коли з’явилося більше деталей, виявилося, що FTX і Alameda Research не такі незалежні, як вони стверджували. Навіть FTX US, яка мала бути окремою організацією, що регулюється законодавством Сполучених Штатів, виявилася залученою в складну сагу.

FTX, Сем Бенкман-Фрід, Tether

За даними влади, FTX і Alameda направляли кошти одна одній, і дві фірми також були причетні до розкрадання коштів клієнтів. Alameda використовував кошти FTX, щоб позичити мільярди доларів іншим компаніям. FTX, з іншого боку, використовувала неіснуючі власні проекти із завищеною оцінкою як заставу для отримання значних позик. Весь Ponzi розвалився в листопаді.

пов’язані: П’ять найкращих криптовалютних переможців (і невдах) 2022 року

Крах FTX і Alameda спричинив ще більше зараження в крипто-екосистемі та одноосібно стер довіру до централізованих бірж і ширшої крипто-екосистеми практично за одну ніч.

Криптоінвестори

Серед усього хаосу та краху багатьох криптобірж і провідних компаній венчурного капіталу найбільше програли криптоінвестори. Якби опіку ведмежого ринку було недостатньо, мільйони криптоінвесторів які мали свої кошти на FTX, втратили свої заощадження за ніч.

Терра колись була екосистемою вартістю 40 мільярдів доларів. Її рідний токен LUNA — тепер відомий як Terra Classic (LUNC) — був однією з п’яти найбільших криптовалют за ринковою капіталізацією. З мільйонами клієнтів, інвестованих в екосистему, колапс звів їхні інвестиції до нуля за кілька годин. Після краху Terra криптоінвестори втратили свої кошти на серії централізованих бірж і платформ для стекінгу, таких як Celsius, BlockFi і Hodlnaut. Криптоінвестори також значно втратили на ринку незамінних токенів, коли ціна багатьох популярних колекцій знизилася на 70%. Загалом криптоінвестори є одними з найбільших невдах року.

FTX, Сем Бенкман-Фрід, Tether

2022 рік увійде в історію криптовалют як annus horribilis. Криптоінвестори захочуть забути рік і почати заново. Фірми венчурного капіталу та інвестори в криптопроекти переглядають свої інвестиційні стратегії. Після такого бурхливого року в криптовалюті, ймовірним результатом буде прискорення регулювання в галузі протягом наступного року. Це може відновити частину втраченої довіри до галузі.