Чи вітер FTX досягне глобального півдня? Можливо, не

Оскільки криптосвіт все ще переживає крах FTX, Бразилія нещодавно пройшли законодавство, яке легалізує використання криптовалюти для платежів у країні. Як узгодити це з усіма тими заявами на Заході про те, що криптовалюта має свої «Момент Лемана”?

Можливо, Бразилія ненавмисно виявила розрив між розвиненим світом і ринками, що розвиваються, щодо використання та зловживання криптовалютами. (Закон все ще вимагає підпису президента, перш ніж він стане законом.)

Безсумнівно, заява про банкрутство FTX від 11 листопада завдала шкоди криптобіржам та іншим підприємствам, орієнтованим на криптовалюту, у Бразилії, а також багатьом компаніям, що працюють на криптовалюті по всій Латинській Америці (LATAM). Але цей останній шторм крипто-зими зазвичай не сприймається як екзистенційна загроза, як це іноді зображують у західних ЗМІ.

«Це [FTX’s implosion] безсумнівно, скрізь був чистий негатив», — сказав Cointelegraph Омід Малекан, автор і ад’юнкт-професор Колумбійської бізнес-школи. «Але те, наскільки людей це стримує, залежить від того, чи мають вони доступ до стабільних валют або надійних платіжних продуктів».

Багато компаній у Південній Америці відчули біль через крипто-зиму, сказав Cointelegraph Девід Тавіл, президент ProChain Capital. Спостерігається уповільнення торговельної діяльності, звільнення та скорочення венчурних інвестицій. Тим не менш, криптопрактики в Південній Америці «все ще йдуть вперед», сказав він, тому що в більшій частині регіону «крипто є функціональним, він має реальну корисність» у спосіб, який не повністю зрозумілий або визнаний на Заході.

Такі стейблкойни, як Tether (USDT) і USD Coin (USDC), набагато важливіші в таких країнах, як Аргентина та Бразилія, де уряд запровадив контроль над капіталом, що обмежує купівлю доларів США. У Бразилії, наприклад, «є лише одна валюта — місцевий бразильський реал», — сказав Cointelegraph Тіаго Сезар, генеральний директор компанії Transfero Group, що надає фіатні гроші на рампі. «Ви не можете мати доларові рахунки. Ви не можете мати рахунки в євро. Отже, у цьому контексті бразильський стейблкоїн дуже важливий для бразильців». Стайблкойни дозволяють користувачам брати участь у міжнародних ринках.

«На відміну від більш розвинутих економік, де криптовалюта розглядається як інвестиція, і зосереджується на отриманні прибутку від власних активів, продовжив Сезар, «у Бразилії це насправді не так». Він зазначив, що продаж стейблкоїнів, таких як USDT, USDC і бразильський цифровий токен (BRZ), токен, забезпечений бразильським реалом, становить близько 70% криптовалютної торгівлі в країні.

Більше того, навіть коли криптовалютна біржа FTX зазнала невдачі, «охоплення цього збою насправді не вплинуло на роздрібних користувачів у Бразилії», – додав Сезар. Навпаки, «якби Binance зазнала краху, це було б дуже проблематично в Бразилії — тому що багато людей торгують на Binance».

Говорячи з «привілейованої позиції»?

Загалом, криптовалюти відіграють набагато більшу роль у Латинської Америки та інших частинах Глобального Півдня, ніж у США та Глобальній Півночі, сказав Тавіл. Точка зору США та Європи часом може бути «дуже короткозорою». Потрібно жити або працювати в таких місцях, як Латинська Америка, щоб оцінити різницю. «Є люди, які ніколи не мали банківського рахунку, а зараз торгують. Аргентина — це здебільшого готівкове суспільство, і бачити людей, які зараз займаються цифровою валютою, дивовижно».

«Люди на Заході, безумовно, говорять з привілейованої позиції, коли йдеться про криптовалюту», — сказав Малекан. До «привілейованих» він відносить таких, як Уоррен Баффет, які стверджують, що криптовалюти не потрібні, оскільки традиційні банківські продукти та послуги, такі як кредитні картки, працюють чудово. «Мені здається, цим людям ніколи не спадало на думку, що значна частина населення планети, багато з яких живе на Глобальному Півдні, не має доступу до таких послуг», — сказав Малекан Cointelegraph.

Останні: Децентралізовані рішення щодо зміни клімату є ключовими, оскільки COP розчаровує

Чи відрізняються уроки, отримані з фіаско FTX у Бразилії та на глобальному півдні, від тих, що виходять далі на північ?

Можливо, але це залежить від країни, відповів Малекан. «Місця, які мають контроль над капіталом, будуть більше стурбовані постачальниками крипто-послуг, які є регульованими та надійними, оскільки вони можуть стати життєздатною альтернативною фінансовою системою. У західних країнах зі стабільною валютою та відсутністю контролю над капіталом більше занепокоєння викликають шахрайство, відмивання грошей та ухилення від санкцій».

Тим не менш, схоже, що крах FTX підтвердив найгірші побоювання деяких західних регуляторів. Генеральний директор Європейського центрального банку недавно написав, наприклад, що біткойн (BTC) видав свій «останній подих перед дорогою до неактуальності». На початку року (після краху Terra) президент ЄЦБ Крістін Лагард заявлено що криптовалюти «нічого не варті».

«Ми не можемо применшувати той факт, що друга в світі біржа за обсягом торгів [crypto] обсяг припинив торгівлю вночі», – сказав Андрій Мануель, співзасновник Bit2Me, іспанської біржі криптовалют. Тим не менш, «деякі фінансові органи та засоби масової інформації користуються можливістю, щоб дискредитувати та атакувати біткойн та галузь загалом». Що стосується Лагард, то вона «може нервувати з приводу запуску їхньої нової моделі цифрових грошей, CBDC. [central bank digital currencies]і що це можливість, яку вони не можуть упустити», — сказав Мануель Cointelegraph.

Західні критики іноді не враховують того, що «крах FTX не вплинув на нормальне функціонування біткойнів або криптоактивів», — продовжив Мануель. «Вони вплинули на свою ціну через масове вилучення ліквідності». Але блоки біткойнів продовжують майнити, і блоки додаються до книги регулярно, без перерв. «Бразилія не буде першою чи останньою юрисдикцією, яка сприятиме використанню біткойнів», — передбачив Мануель.

У будь-якому випадку, «регулятори не повинні закривати нові та інноваційні фінансові механізми, такі як криптовалюта», — сказав Cointelegraph Фернандо Фурлан, партнер Furlan Associados Consultoria та колишній президент бразильської асоціації блокчейнів. «Але навпаки, вони повинні створити необхідні умови для безпеки інвесторів».

Інші вважають, що уроки, витягнуті з фіаско FTX, можуть не сильно відрізнятися незалежно від того, чи здійснюється регулювання з Глобальної Півночі чи Глобального Півдня. «Цілком ймовірно, що регулятори встановлять більш суворі правила для криптопроектів», — сказала Cointelegraph Елоїза Каденас, генеральний директор мексиканської CryptoFintech. Крім того, якщо криптоіндустрія буде збережена, «її потрібно буде винайти заново та реструктуризувати, і лише ті проекти, які мають цікаву та відповідну ціннісну пропозицію, зможуть вижити».

Чи інші підуть приклад Бразилії?

Не слід також применшувати вплив закриття FTX у Латинській Америці, сказав Каденас. Численні компанії LATAM «ліквідують до 30% своїх кадрів», а інші переглядають використання бізнес-моделей, зокрема в Мексиці, Сальвадорі, Аргентині та Бразилії. Інвестиційні фонди, які використовували ліквідність FTX, збанкрутували. «Удар був світовим. […] Крах FTX вплине не лише на США та Європу», — сказав Каденас.

Тим не менш, Каденаса не шокує те, що на тлі всієї поточної невизначеності Бразилія прийме законодавство, що дозволяє криптовалютні платежі. «Це не дивно, тому що Бразилія є країною з найбільшим впровадженням криптоактивів». Недавній урядовий звіт показав, що понад 12 000 бразильських компаній повідомили криптоактиви у своїх фінансових звітах, зазначила вона, додавши:

«Тому це те, що рано чи пізно станеться, і ми будемо бачити це частіше в законах інших країн; наприклад, Сальвадор нещодавно запустив запропонований закон для регулювання цифрових активів».

Звичайно, у Сальвадорі вже діє добре відомий закон про біткойни, «але він не поширюється на інші криптоактиви», – додав Каденас.

Чи інші підуть приклад Бразилії? — Цілком імовірно, — сказав Сесар. «Бразилія зміцнилася як регіональний лідер. Тож це еталон не лише в регулюванні криптовалют, але й у банківській системі в регіоні». Тут він посилався на популярну в Бразилії систему миттєвих платежів Pix, запроваджену у 2020 році здійснював місцеві банківські перекази «миттєво, безкоштовно та доступно 24/7», додаючи:

«Бразилія намагається поширити свій вплив на весь регіон — не лише експортуючи правила щодо криптовалют, але й експортуючи свою систему Pix. Повідомляється, що інші країни, такі як Колумбія, вже зацікавлені у прийнятті місцевої системи банківських переказів, схожої на Pix».

Якщо нове бразильське законодавство буде підписано, як очікується, для здійснення діяльності, пов’язаної з криптовалютою, ймовірно, знадобиться якась видана державою ліцензія, сказав Сезар. Центральний банк визначатиме багато конкретних вимог, таких як мінімальний капітал, необхідний для купівлі та продажу криптовалюти, мінімальний досвід директорів тощо. У законодавчому вигляді бракує багатьох ключових деталей.

Проте не всі можуть керуватися прикладом Бразилії. 5 грудня парагвайські законодавці намагаються зробити видобуток біткойнів визнаною промисловою діяльністю захитався оскільки нижня палата Парагваю не змогла подолати президентське вето на ініціативу. Початковий законопроект був ухвалений у липні. Законодавці, можливо, переосмислювали питання криптовалют у світлі FTX.

«Крипто є дуже стійким»

Загалом, криптовалюти, а особливо стейблкоїни, змінять правила гри для багатьох людей на Глобальному Півдні, особливо в таких країнах, як Аргентина, де людям дуже важко купувати долари, сказав Тавіл. «У США насправді немає перешкод для відкриття банківського рахунку». У країнах, що розвиваються, включаючи більшу частину Латинської Америки та Африки, фінансові можливості людини часто досить обмежені.

Останні: Криптогарячі точки продовжують процвітати, незважаючи на крах FTX

Використання криптовалюти може бути безліч. В Аргентині криптовалюту можна використовувати як механізм боротьби з інфляцією, як спосіб для людей отримати доступ до доларів або просто як засіб інтернаціоналізації свого багатства, сказав Тавіл. У Бразилії це може бути інструментом інтернаціоналізації багатства — навіть якщо Бразилія не має таких проблем з інфляцією, як Аргентина. «Але в основному це доступ до свободи», — додав Тавіл.

На думку Сезара, FTX все ще може відкинути криптоіндустрію на роки в усьому світі. Але «крипто є дуже стійким, особливо коли ви бачите, де воно вирішує реальні проблеми».